پنجشنبه، دی ۲۵، ۱۳۹۳

به بهانه 20 سالگی رادیو ایرآوا


رادیو ایرآوا { "ایر"، کوتاه شده ایران(با همان تلفظ) و آوا به معنی صدا} کار خود را از روز 27
دیماه 1373= 16 ژانویه 1995 بعنوان اولین رادیوی فارسی زبان اتاوا و حومه آغاز کرد.  
برنامه های ایرآوا در شرایطی تهیه و پخش می شدند که رژیم آخوندها در اتاوا جولان می داد و مدام برای این برنامه ایجاد مزاحمت می کرد و تحمل یک رادیو محلی که تنها هفته ای یک ساعت(در آغاز نیم ساعت)، گوشه بسیار کوچکی از اوضاع نابسامان داخل ایران را انعکاس می داد، نداشته و ندارد. از جمله در سال1376= 1997- در آغازجلوس خاتمی خیلی پر تحمل و مدره!! بر اریکه ی قدرت- ماموران رژیم در سفارتخانه یا به قول ایرانیان جاسوسخانه، خودشان را به جای اعضای کامیونیتی ایرانیان اتاوا به مدیر ایستگاه رادیویی معرفی کرده و با تماسهای خود سعی کردند جلو پخش این برنامه را بگیرند که عملا برای چند هفته مجری برنامه از صحبت در زمان پخش برنامه منع شد و تنها اجازه پخش ترانه داشت. اما اعضای واقعی کامیونیتی ایرانیان اتاوا بلافاصله با مدیریت ایستگاه تماس گرفته و دست رژیم را رو کردند. از آن پس انواع و اقسام شایعات علیه ایرآوا و گردانندگان آن آغاز شد. اما بر کسی پوشیده نیست که ایرآوا تنها هدفی که از تاسیس و ادامه کارش داشته و دارد، اطلاع رسانی از آنچه در ایران می گذرد و ترویج حقوق بشر می باشد. ایرآوا هیچ ادعایی ندارد و هیچوقت هم دچار توهم نشده و نخواهد شد و بخوبی به رسالت یک رسانه مستقل و در عین حال متعهد به مبارزه با ظلم و ستمی که بر مردم ایران می رود، واقف است و در همین راستا انجام وظیفه می کند.
رادیو ایرآوا در سال 1999 با تشکیل گروهی به نام "اعضای نگران جامعه ایرانی اتاوا" خانه فرهنگ! رژیم(شماره 2 خیابان رابینسون) بعنوان محلی برای جمع آوری اطلاعات علیه ایرانیان آزادیخواه اتاوا که به حق لانه جاسوسی نام گرفت، و لابی و پادوی رژیم در اتاوا (اکبر مانوسی) را معرفی نمود و توانست این محل که قرار بود محملی برای فعالیتهای جاسوسی و تروریستی علیه ایرانیان مخالف در پوش برنامه های فرهنگی باشد را افشا نماید. پس از بسته شدن سفارت رژیم توسط دولت محافظه کار کانادا در سال 2012، این مکان نیز تعطیل و از آنزمان به متروکه ای تبدیل شده است. خرید و راه اندازی این باصطلاح خانه فرهنگ، که توسط سفارت رژیم ایران در اتاوا هزینه شده بود عملی خلاف قانون کانادا بود. با افشای این خانه فرهنگی! روزنامه های معتبر اتاوا سان و اتاوا سیتیزن، خبر آنرا انعکاس دادند. گزارش تحقیقی روزنامه اتاوا سان را در اینجا ببنید:


گفتنی است که تمامی فرهنگ! خانه های حکومت آخوندها در خارج کشور که به نام  ایران و فرهنگ ایران راه اندازی می شوند، بدون اطلاع قبلی ایرانیان کشورهای مختلف و با پول مردم داخل کشور برای اعمال جاسوسی و تروریستی راه اندازی و دایر می گردند.
بار دیگر در سال 2005، رادیو ایرآوا زیر ضرب رژیم قرار گرفت و با توسل به ماموران با مزد و مواجب ایرانی و غیرایرانی خود که با ترجمه دروغین برنامه های فارسی ایرآوا به انگلیسی تلاشی بیهوده برای تعطیلی و ایجاد اخلال در پخش برنامه های ایرآوا دست زدند، با هوشیاری مدیریت ایستگاه و ایرانیان آزادیخواه اتاوا به جایی نرسید. از زمستان همان سال بخش انگلیسی رادیو ایرآوا با تمام کم و کاستی هایش راه اندازی شد که تا به امروز ادامه دارد.
خرسندیم که در 20 سال گذشته ایرآوا توانسته است همراه با ایرانیان آزاده این شهر، به تغییر شرایط سیاسی حاکم بر جامعه ایرانی اتاوا کمک و صدای آزادیخواهی را طنین انداز کند. به امید روزی که پرنده آزادی بالهای سپید خود را بر فراز ایران عزیزمان بگستراند و مردم ایران که شایسته و محق آزادی و دمکراسی هستند، آینده خود را خود، رقم زنند.

با سپاس از حمایتهای شما
زنده باد آزادی