شنبه، خرداد ۲۷، ۱۳۸۵


روز پـــدر مبـــــــارک


درباره روز پدر سایتهای گوناگون اینترنتی چنین می گویند که هر سال سومین یکشنبه ماه ژوئن بعنوان " روز پدر" شناخته می شود. اما اینروز برای چه و چگونه بوجود آمد؟ آیا نقشه صاحبان کمپانیهای بزرگ بود یا یک تشکر ساده از زحمات پدران مهربان؟
روز پدر در آمریکا و کانادا بر خلاف آنچه امروزه رواج پیدا کرده به عنوان یک روزتعطیل بنا نهاده نشد تا کمپانیهای کارت پستال و کراوات فروشی و ... فروش بیشتری داشته باشند. برعکس زمانی که این ایده مطرح شد، اصولا هیچگونه کارت پستالی برای قدردانی از پدران وجود خارجی نداشت.
خانم جان بی. داد(1) اهل واشنگتن برای اولین بار ایده چنین روزی را در سال 1909 مطرح کرد. خانم داد قصد داشت در یک روز بخصوص از پدرش آقای ویلیام اسمارت(2) به خاطر زحمات و استقامتش سپاسگذاری کند.
ویلیام اسمارت یک سرباز سابق جنگ داخلی آمریکا وقتی که همسرش را در زمان زایمان ششمین فرزندشان از دست داد، به تنهایی بزرگ کردن نوزاد و پنج کودک دیگر را در یک مزرعه دور افتاده در شرق واشنگتن استیت(3) بعهده گرفت. اما خانم داد تنها وقتی به عمق این مسئله پی برد که خود دیگر بزرگ شده بود و سنی از او می گذشت.
اولین روز پدر در 19 ژوئن 1910 در اسپوکن واشنگتن(4) جشن گرفته شد. تقریبا در همان زمان در شهرهای کوچک و بزرگ، مردم آمریکا جشن روز پدر را آغاز کردند.
در سال 1924 رئیس جمهور وقت آمریکا " کلوین کولیج"(5) از ایده روز ملی پدر حمایت بعمل آورد.
بالاخره در سال 1966 " لیندن جانسون"(6) رئیس جمهور وقت آنزمان با امضای بیانیه ریاست جمهوری، سومین یکشنبه ماه ژوئن هر سال را روز پدر اعلام کرد.

روز پدر اما تنها برای قدردانی از پدران نیست بلکه در این روز از تمام مردانی که نقشی پدرانه در زندگی ما بازی کرده و می کنند مانند پدربزرگ، ناپدری، عمو، دایی، و ... سپاسگذاری می کنیم.

من در اینجا می خواهم پا را یک قدم فراتر گذاشته و از مردانی که شاید هیچوقت آنها را ندیده ایم ولی فداکاریشان را هرگز نمی توانیم فراموش کنیم، آنان که در دوران معاصر هزار هزار به قتل رسیدند و پیکر سوراخ سوراخ و تکه پاره شان درگورهای دست جمعی دفن گردید قدردانی کنم. همانهایی که جان خود را در راه آزادی میهن اسیر فدا کردند. از پدرانی قدردانی می کنم که حاضر نشدند به نظام ملاها سربسپرند و رنج و محنت تبعید را به جان خریدند و خم به ابرو نیاوردند. از پدرانی قدردانی می کنم که غم از دست دادن جگر گوشه های خود در میدان مبارزه با ملاها و حامیانشان، عزمشان را در رویارویی با ضحاکان زمان جزم تر کرده.
درود بر همه پدران ایرانی که با " نــه " گفتن به ملاهای خونخوار زیر بار ظلم و استبداد نرفته و شرافتمندانه، زندگی کرده و می کنند.

روز پدر شاد و خجسته بــــاد
بیست و شش خرداد هشتاد و پنج
16 June 2006
1- Mrs. John B. Dodd, 2- William Smart, 3- Eastern Washington State,
4- Spokane Washington, 5- Calvin Coolidge, 6- Lyndon Johnson